به صورت کلی نصب پرده زبرا به دو روش سقفی و دیواری انجام می شود. نصب این نوع پرده آسان بوده و خودتان هم می توانید به راحتی آن را انجام دهید. اگر نمی توانید بین پرده پارچه ای و زبرا انتخاب داشته باشید باید بگوییم که نصب پرده زبرا در مقایسه با سایر پرده های پارچه ای راحت تر می باشد. این را هم در نظر داشته باشید که پرده زبرا سفارشی شما به صورت کاملا آماده و مونتاژ شده ارسال می شود. به همین دلیل تنها مرحله ای که بر عهده شما می باشد، نصب آن است. در ادامه به نحوه نصب پرده زبرا می پردازیم.

وسایل مورد نیاز جهت نصب پرده زبرا

وسایل مورد نیاز جهت نصب پرده به شرح زیر می باشد:

  • پیچ گوشتی
  • دریل (جهت سوراخ کردن دیوار جهت جایگذاری رول پلاک‌ ها و پیچ)
  • رول پلاک و پیچ به تعداد لازم
  • مداد جهت علامت گذاری
  • متر یا خط کش بلند، جهت اندازه گیری دقیق

آموزش نصب پرده زبرا در ۳ روش دیواری، سقفی و بدون کانال

همانطور که اشاره شد، مصب پرده زبرا به آسانی صورت می گیرد. البته برای نصب اصولی و جلوگیری از آسیب های احتمالی به پرده باید مراحل را به درستی و با دقت انجام دهید. دقت داشته باشید که طریقه نصب بر اساس موقعیت می تواند کمی متفاوت باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که در پرده هایی با طول بیش از ۳ متر به تعداد بیشتری رول پلاک و پیچ برای محکم تر شدن پایه در سقف نیاز می باشد. به این صورت می توانید پرده را به خوبی در جای خود قرار دهید. در ادامه به سه روش نصب پرده زبرا می پردازیم.

نصب پرده زبرا

نصب پرده زبرا دیواری

در صورت کافی بودن فضا ابتدا از بالای پنجره به اندازه حداقل ۱۰ سانتی متر علامت بگذارید و محل نصب را مشخص کنید. در مرحله بعدی با مشخص کردن اندازه کلی پرده بر روی دیوار، به وسیله متر و به اندازه ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر از هر دو طرف پرده به سمت داخل، بر روی دیوار علامت بزنید.

سپس به کمک دریل نقاط علامت گذاری شده را سوراخ کنید و پایه پرده را به وسیله رول پلاک ها و پیچ ها نصب کنید. دقت داشته باشید که در این مدل نصب، دو پایه سقفی و دیواری به صورت L به یکدیگر وصل می شوند. در مرحله بعدی پایه سقفی را باید به صورت افقی به وسیله پیچ و مهره ها در زیر پایه دیواری نصب کنید و از استحکام پایه ها اطمینان حاصل کنید.

در مرحله پایانی از شیار پشتی پایه سقفی، پرده زبرا را وارد آن کنید و با کمی فشار به سمت بالا در قسمت جلویی پرده، از چفت بودن آن ها اطمینان حاصل کنید. برای نظافت و شست و شوی پرده ها در ابتدا باید آن ها را به آرامی از بست خارج کنید. سپس با آب و صابون شست و شوی آن ها را انجام دهید. بعد از خشک شدن کامل هم می توانید مجددا به روش گفته شده آن را به درون پایه قرار دهید.

نصب پرده زبرا سقفی

مراحل اندازه گیری این مدل نیز مشابه نصب دیواری می باشد؛ با این تفاوت که اندازه گیری و سوراخ کردن بر روی سقف صورت می گیرد. سپس برای وارد کردن پرده به داخل پایه سقفی آن را از طریق شیار پشتی وارد کنید. بعد از وارد کردن آن با افزایش فشار از چفت شدن و جا افتادن پرده در جای خود اطمینان حاصل کنید.

دقت داشته باشید که جنس همه بست ها یا پایه ها از فلز آلومینیوم است. اگر بیش از حد به آن ها فشار وارد کنید، دچار تغییر شکل و گاها غیر قابل استفاده می شوند.

نصب زبرا پرده

نصب پرده زبرا با پایه جدید و بدون کانال

امروزه پرده های زبرا به دلیل ظاهر ساده و زیبای خود مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. در این مدل پرده ها وظیفه نگهداری و جمع و باز کردن پرده ها بر عهده یک میله آلومینیومی می باشد. یعنی در این مدل خبری از قاب و پایه های بزرگ برای نصب نمی باشد.

برای نصب کردن پرده زبرا به این روش در ابتدا بایده پایه ها به طرفین میله وصل شوند. سپس پایه به دیوار یا سقف متصل می شود. پرده زبرای بدون کانال معمولا در مکان هایی که امکان نصب پرده با کانال وجود ندارد و یا عرض پنجره بیش از ۲ متر می باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات مهم جهت نصب پرده زبرا

در ادامه به نکاتی مهم جهت نصب پرده زبرا اشاره خواهیم داشت:

عدم تراز بودن پایه ها در سقف گاها باعث جمع شدن پرده ها و کج و نامرتب دیده شدن آن ها می شود.
در زمان خرید و دریافت پرده زبرا از سالم بودن زنجیر های سمت راست و چپ اطمینان حاصل کنید؛ چرا که این زنجیر ها برای جمع و باز کردن پرده مورد استفاده قرار می گیرند.
بند های طنابی نسبت به انواع پلاستیکی دارای طول عمر بیشتری هستند و صدایی ایجاد نمی کنند.

جمع بندی

در این مقاله به نحوه نصب پرده زبرا پرداختیم. همانطور که اشاره شد، نصب پرده زبرا با وجود ساده بودن، نیاز به رعایت اصول خاصی دارد. اگر می خواهید کار نصب پرده زبرا را خودتان انجام دهید، حتما به نکات و موارد ذکر شده دقت کافی داشته باشید.

#

شما هنوز وارد نشده اید

شما در حال مشاهده سایت بصورت یک میهمان هستید ، برای ارسال نظر باید وارد شوید

ورود به فروشگاه
نظرات کاربران (0)

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب ثبت میکنید